İnsan Ömrü Muhtemelen Sınıra Ulaştı!

in Sağlık

Özet: Nature dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre, ortalama insan ömrü hala artış içerisinde, ama maksimum insan ömrü artık sınıra ulaştı

Son yüzyılda teknoloji ve tıp alanında yaşanan olağanüstü gelişmelerle ortalama insan ömrü gün geçtikçe artıyor. 1900'lü yılların başında 50 olan insan ömrü ortalaması, şimdilerde 80 yıla ulaşmak üzere ve hala artmaya devam ediyor. Ortalama insan ömrü bu gelişmesini sürdürse de maksimum insan ömrü için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bugüne kadar kaydedilen en uzun insan ömrü 115 yıl, ve bu 1990’lı yıllardan bu yana artış göstermedi.

maksimum-yas-grafik_low

Görünen o ki tıp ve teknolojideki gelişmeler gün geçtikçe insan hayatını kolaylaştırıyor. Tedavisi bundan kısa süre önce mümkün gözükmeyen hastalıklar bu gelişmeler sâyesinde kısa sürede basit ilaç tedavileriyle giderilebiliyor. Ancak teknolojik gelişmeler maksimum ömür konusunda şu anda tıkanmış gözüküyor. Bazı bilim adamlarına göre bu durum, biz insanlar olarak ne kadar teknolojik gelişme kaydedersek kaydedelim, maksimum ömür olarak 115-120 yaş sınırını aşamayacağımıza işaret ediyor.

Ancak bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da karşıt görüşü paylaşan bilim adamları mevcut. Laboratuvar ortamında fare ve sinekler üzerinde yaptıkları deneylerde bu canlıların maksimum yaşam sürelerini ciddi oranda artırmayı başaran bilim adamları, bir zaman sonra bunun insanlar için de mümkün olabileceğini söylüyorlar.

Son yılların verilerine bakarak, şu anda 115 yılın üzerinde bir ömre sahip olmak pek mümkün olmasa da, belki de gelecek yıllarda yaşanacak teknolojik gelişmeler bunu mümkün kılacaktır.

KAYNAKÇA

Nature Magazine http://www.nature.com/nature/journal/v538/n7624/full/nature19793.html

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*