someonewatching

Neden Biri Beni İzliyormuş Gibi Hissediyorum?

in İlginç/Psikoloji

Beyniniz olasılıkla bir sebep arıyor.

1898 yılında Edward Titchener adında ünlü Cornell’li psikolog “izleniyor olma” duygusunun nevroz ürünü olduğunu kanıtlamak için öğrencileri üzerinde birkaç basit test yaptı. Kendisi ikna oldu fakat biz o zamandan şimdiye bunun muhtemelen sadece panik duygusundan fazlası olduğunu öğrendik.

İzleniyor olma paranoyası birçok nedenden ötürü baş gösterebilir, bunlardan biri de: doğrulama eğilimi. Dönüp baktığınızda birini sizi izlerken gördüğünüz anları hatırlarsınız, fakat görmediğiniz anları unutursunuz. Ya da izleyen kişi size düşündüğünüz nedenden ötürü değil, ani bir hareketten doğan istem dışı bakış sebebiyle bakıyor olabilir.

Fazla aktif hayal gücü faktörünü de asla küçümsememek gerekir. Örneğin arkanızda duyularla fark edilemeyecek kadar kısık ama içinizdeki korku devrelerini harekete geçirecek kadar yüksek bir ses duydunuz. Beyin bölgesi öncelikle; hafızaya, karar almaya ve duygusal tepkimeye cevap verir sonra da durumu size açıklamak için bir hikaye oluşturur.
Waterloo Üniversitesi emekli psikoloji profesörü James Allan Cheyne diyor ki: “Bazı insanlar için duygunun kendisi o kadar zorlayıcıdır ki, gerçek bir şeyle açıklamak zorunda kalırlar.”

Bu; kuruntu, halüsinasyon ve tipik duygularda aksaklık yaşayan teşhis edilmiş paranoyaklarda fazlasıyla işlemekte olan mekanizmanın aynısı olabilir. “Patolojiklerin çoğu aşırı vakalardır.” Diyen Cheyne ekliyor: “Onlar bizim devamlı tecrübe ettiklerimizin abartılı halleridir.”

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*