Okaliptus ağacı

Para Ağaçta Yetişmiyor ama Yapraklarında Altın Bulabilirsiniz

in İlginç/Yeşil Dünya

Genel olarak toprağın çok derinlerinden çıkarılsa da genellikle Avustralya ve çevresindeki adalarda yetişen okaliptüs yapraklarında da eser miktarlarda altına rastlanmıştır. Avustralyalı bilim adamları yapraklarda bulunan altının kaynağını araştırırken, altın ve bazı diğer madenlerin kaynaklarının nasıl bulunacağına dair yeni yöntemler geliştirmişlerdir.

Yakın tarihe kadar okaliptüs yapraklarındaki altının nereden geldiği bilinmiyordu. Araştırmacılar toprağı test ettiklerinde kaynağın yeraltı olduğunu anladılar. Hatta altın madenleri çevresinde bulunan okaliptüs ağaçlarının yapraklarında çok daha fazla altına rastladılar.

Altının yapraklarda toplanması için okaliptüs ağaçlarının çok iyi bir nedeni var. Altın bitkilere zararlı bir maden ve yapraklar da bir ağacın en kolay değiştirebildiği kısmı. Bu yüzden ağaçlar kök, gövde, dal gibi yenilemesi çok daha zor hatta bazı durumlarda imkansız kısımlar yerine topraktan aldığı altını yapraklarında saklamaktadır.

Kökler ise altını yerin 40 m derinliğinden almaktadır. Su ve minerallerle birlikte köklerden gövdeye ve sonrasında yapraklara ulaşmaktadır. Yapraklar su ve minerallerden, güneş ve karbondioksiti de kullanarak şeker üretmektedir. Ancak altın hiç kullanılmadan orada yaprak dökülene kadar kalmaktadır.

okaliptus_infografik

Peki o zaman okaliptüs yapraklarını toplayarak zengin olabilir miyiz? Malesef hayır. Yaprakların sadece %0.000005’i altından oluşmaktadır. Bu da neredeyse 500 ağacın yapraklarının tamamını kullanarak bir nişan yüzüğü yapabilmek demektir. Zaten yapraklardaki altın miktarı daha fazla olsaydı bu ağaçların yaşamına da zarar verirdi.

Buna rağmen bilim adamları bu keşif aracılığıyla madencilik şirketleri ve yerbilimcilere altın rezervlerini tespit etmeleri konusunda önemli bir bilgi sunmuş oldu. Aynı yöntem bakır ve çinko gibi diğer metal rezervlerinin keşfedilmesinde de uygulanabiliyor. Bunların yanında dünyanın başka bölgelerinde farklı türden ağaçlar incelenerek benzer metotların keşfedebileceği konusunda da araştırmalar yapılıyor.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*