sneeze_low

Parlak Işık Beni Neden Hapşırtıyor?

in İlginç/Sağlık

Kısa cevap: Hepsi kafanızın içinde olabilir.

Belki de çeyreğimiz kadar miktarda insan ışığa baktığında hapşırıyor; bilim adamları 1954’ten beri bu rahatsızlığa “fotik (ışık nedenli) hapşırma refleksi” adını vermektedir fakat rahatsızlık binlerce yıl öncesine kadar gider. Aristo, güneşin burun sıvısını kuruttuğunu bunun da burnun karıncalanmasına yol açtığını ileri sürmüştür. (Antik Yunan’da da hapşırmanın yüce bir şey olduğuna ve sadece cinsel heyecanla beraber gerçekleşmesi gerektiğine inanılmaktaydı.) Modern bilim ise konuya daha olası birkaç açıklama getirmiştir.

Öncelikle aynı etki bebeklerde de gözlendiği için öğrenilmiş bir tepki olmadığı söylenebilir, fakat genetik olabilir. İsveç’te yapılan bir çalışmada ortaya çıkmıştır ki: ailede tek bir ebeveynde fotik hapşırma refleksi varsa çocukların yarısından fazlasında da görülmektedir. Farklı bir araştırma ekibi de insan genetik yapısında bu niteliğin saklanabileceği iki yer tespit etmiş ama henüz kanıtlayamamıştır.
Mekanik boyuttan bakarsak; durum beyne doğrudan gelen sinyallerden kaynaklanıyor olabilir. Bilim adamları; parlak günışığına çıkınca yaşayacağınız gibi bir durumda optik sinirlerde yaşanan yoğun aktivasyonun hemen yanındaki, burunda tahriş hissi yaratan üç-ikiz siniri tetikleyebileceğini ve bu durumun hapşırığa yol açabileceğini belirtmiştir.
Ya da sebep beyindeki başka bir kısım olabilir. Birkaç sene önce Zurich Üniversitesi’nde başka bir teorinin testi için hapşırma refleksine sahip on kişi ile sahip olmayan on kişi bir araya getirilmiştir. Araştırmacılar; deneklere parlak ışık vererek EEG (elektroensefalografi)yoluyla beyin dalgalarını ölçmüştür. Fotik hapşırma refleksi olan deneklerin, görsel kortekslerinde daha fazla aktivasyon gözlenmiştir ve bu ışığa karşı ekstra hassas olma durumunun beyinde hapşırma refleksine yol açıyor olabileceği öne sürülmüştür.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*