invisibility_cloak

Süper-İnce Görünmezlik Kamuflajının Arkasındaki Bilim

in Pozitif Bilim/Teknoloji

Görünmezlik yeteneğinin sadece filmlerde veya televizyonda görülen bir şey olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama Kaliforniya’daki bir grup elektrik mühendisi bu süper gücü gerçek dünyanın bir parçası haline getiriyorlar. Bir beysbol topu büyüklüğündeki cisimleri gizlemeyi başarabildiler.

Bir dakika… Görünmezlik diye bir şey var mı? Gibi. Bir ışık demetinin bir cisim üzerine düşmesinin yarattığı algının yönlendirilmesi ile cismin arkasını görmeniz mümkün. Bu durumda o cisim sizin için görünmez olur.

Kör Noktalar

Görünmezliğin nasıl işlediğini kavramak için, kör noktanızı bulmaya çalışın. Kör nokta göz kürenizdeki ışık reseptörü barındırmayan bölgenin adı. Göz sinirleriniz bu bölgede birbirlerine düğümlenerek gördüğünüz imgeleri iletmek üzere beyninize bağlanıyor. Gözünüzün bu kısmında hiçbir ışık reseptörü bulunmadığı için görme alanınızdan bu bölgeye düşen hiçbir şeyi algılayamazsınız.

Kör noktanızı bulmak için sağ gözünüzü kapatın. Şimdi sol gözünüzle aşağıdaki artı sembollerinden birine bakın. Başınızı öne veya geriye doğru hareket ettirerek büyük dairenin kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda alt taraftaki artıya bakarak da çizginin dolmasını da sağlayabilirsiniz. Daire kaybolduğunda veya çizgideki boşluk kapandığında kör noktanızı buldunuz demektir.

invisiable

Daire niçin kayboluyor ve çizgi niçin doluyor? Beyniniz gözünüzün ışık reseptörü içermeyen bölümündeki bilgi kırıntılarını tamamlıyor. Dairenin çevresindeki beyaz bölgenin bir bütün olduğunu ve çizginin kesintiye uğramadan devam ettiğini varsayıyor. Bu göz yanılgısı görünmezlik kamuflajının işleyişi ile çok benzer.

Görünmezlik Kamuflajı

Bilim adamları geçmişte, gizledikleri materyalin kimyasal özelliklerini kullanarak, ışığın kırılması ilkesi sayesinde cisimlDaire niçin kayboluyor ve çizgi niçin doluyor? Beyniniz gözünüzün ışık reseptörü içermeyen bölümündeki bilgi kırıntılarını tamamlıyor. Dairenin çevresindeki beyaz bölgenin bir bütün olduğunu ve çizginin kesintiye uğramadan devam ettiğini varsayıyor. Bu göz yanılgısı görünmezlik kamuflajının işleyişi ile çok benzer.

eri gizlediler. Işık demetlerinin kırılabilmesi için çok fazla materyal katmanı gerekiyordu Hatta o kadar ki bu materyal katmanları, görünmez duruma getirilmeye çalışılan cisimden daha kalın hale geliyordu.

Kaliforniya'daki araştırma ekibinin üyeleri bu durumu biraz farklılaştırdılar. Teflon, metal ve altın gibi materyalleri nano mühendislik yöntemleri ile işlediler. Bu araştırmanın en harika tarafı, yarattıkları görünmezlik katmanının sadece 80 nanometre kalınlığında olmasıydı. Bu, bir milimetrenin 10 binde birinden daha ince (8x10-5 mm) olması anlamına geliyor.

Önceki görünmezlik kamuflajlarından farklı olarak bu seferki yöntem, materyallerin fiziksel özelliklerini kullanıyor. Işığı kırmak yerine, örttüğü cisim üzerine düşen ışın demetlerini saçıyor. Görünmezlik kamuflajı bu ışık saçılımı sayesinde, örttüğü cisim önünde veya arkasında hiçbir şey bulunmayan düz bir yüzeymiş illüzyonu yaratıyor. Bu durum o cismi görmenizi engelleyerek, cismin görünmezmiş gibi algılanmasına neden oluyor.

Teknolojinin Limitleri

Bu çığır açan buluşlar maskeleme ve görünmezlik teknolojilerinde büyük sıçramalar kaydedilmesini sağladı. Ancak bu görünmezlik kamuflajlarını günlük hayatınızda kullanabilmeniz için henüz çok erken. Bugün için görünmezlik kamuflajlarının örttükleri cisme özel olarak inşa edilmeleri gerekiyor. Aynı kamuflaj farklı bir cismi gizlemek için henüz kullanılamaz. Dolayısıyla sınıfta küçük haylazlıklar yapmak peşinde iseniz veya görünmez notlar iletmek istiyorsanız biraz beklemek zorundasınız.

Ayrıca kamufle edilebilecek cisimlerin bir büyüklük sınırı var. Şu an için sadece küçük cisimler görünmezlik kamuflajına büründürülebiliyor. Avuç içinden veya bir beysbol topundan daha büyük olan cisimlerin gizlenebilmesi için biraz daha zaman gerekli. Bir görünmezlik pelerini ile kendinizi gizleyebilmeniz, yakın gelecek için söz konusu değil.

Son olarak bu görünmezlik kamuflajları için kullanılan metaller ışığın bazı dalga boylarını saçmak yerine yansıtıyor. Bu da kamufle edilen cismin biraz daha karanlık olmasına yol açarak, gölge etkisi yaratıyor. Bilim adamları bu sorunu çözmek için metal yerine seramik kullanmanın işe yarayıp yaramayacağını test etmeyi planlıyorlar.

Bu limitlere rağmen, görünmezlik kamuflaj teknolojisi büyük umut vaat ediyor. Bir gün Büyücülük Akademisinden kaçmak, bir ormana gizlice süzülmek ve tüm sihirli yaratıkları ziyaret etmek çok kolay hale gelebilir!

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*