uyku1

Uyku Eksikliği Kilo Almanıza Sebep Olabilir

in Sağlık

Son zamanlarda kaç saat uyudunuz? Gençler için tavsiye edilen uyku saati günde 8 ila 10 saat arası olmasına rağmen çoğu, arkadaşlarıyla geç saatlere kadar dışarıda olmaktan, sosyal medyayla vakit geçirmekten ya da gece yarısına kadar ödev yapmaktan yeteri kadar uyuyamazlar.
uyku2
Bunlar biraz daha az uyumak için iyi sebepler olabilir ama çoğu araştırmada gerektiğinden az uyumanın hafıza ve konsantrasyon eksikliği, depresyon, sinirlilik ve hatta kilo alma gibi zararlı etkilerinden söz edilmektedir.

Yeterince uyku alamayınca fazladan kilo almanıza sebep olan şey nedir? Bunlar halk dilinde tokluk ve açlık hormonları olarak bilinen leptin ve grelin adında iki hormondur. Bu hormonlar metabolizmayı, iştahı ve enerji tüketimini düzenler. Bunların her birinin gıda alımında yönetici rolündeki beyin kısmı olan hipotalamus üzerinde farklı etkileri vardır. Leptin, yağ hücrelerinden salgılanır ve vücuda, dolu olduğu ve yakması gerektiği enerji olduğu uyarısını verir. Grelin ise mide tarafından salgılanır ve vücuda aç olduğu ve kaloriye ihtiyaç duyduğu uyarısını verir.
uyku3

Uyuduğunuzda, vücudunuzun uyanık olduğunuzdaki kadar fazla enerji alması gerekmez. Böylece leptin seviyeleriniz yükselir ve grelin düzeyleriniz azalır. Bu, uyku eksikliğinin vücudunuzda çok az leptin ve çok fazla grelin oluşmasına neden olabileceği anlamına gelir. Çok az leptin, vücudunuzun normalde daha fazla enerji ihtiyacı olmadığında bile kendinizi aç hissetmenize neden olur. Bu ayrıca tükettiğiniz her kalorinin vücudunuzda yağ olarak depolandığı anlamına gelir. Çok fazla grelin ise daha fazla yemeğe ihtiyacınız varmış gibi hissettirerek işleri daha da kötüleştiriyor.
uyku4

Araştırmacılar aynı zamanda uyku eksikliğinin tatlı, tuzlu ve karbonhidratla doldurulmuş gıdalar olan (tahmin edersiniz ki) abur cubura olan isteğin çok artmasına sebep olduğunu bulmuşlardır. Bu yüzden sadece ihtiyacınız olandan fazlasını yemenize ve fazladan yağ olarak kalori almanıza sebep olmuyor ayrıca sağlıksız yiyeceklerle beslenmenize de sebep oluyor.

Kötü beslenme ve kilo almanın bu feci fırtınasını önlemenin en iyi yolu uykuya daha fazla vakit ayırmaktır! İşte bunların nasıl yapılacağına ilişkin birkaç denenmiş, güvenilir ve gerçek ipucu:

1) Odanızın karanlık, serin ve sessiz olduğundan emin olun. Bunların hepsi kaliteli bir uyku için önemlidir. Aydınlığı engellemek için uyku maskeleri ve koyu perdeler de yardımcı olur.

2) Uyuma ve uyanma zamanlarınız için bir rutin olsun. Vücudunuz bu rutine göre ayarlandıktan sonra, geceleri daha rahat uykuya dalacaksınız ve sabahları daha uyanık ve dinç hissedeceksiniz.

3) Vücudunuzu uyku vaktinde uyku moduna geçirmek için, okumak, dinlendirici müzik dinlemek, ılık bir duş veya banyo yapmak veya meditasyon yapmak gibi sakinleştirici faaliyetleri deneyin.

4) Uyumak için yatağa girdiğinizde kendinizi düşünmekten alamıyor musunuz? İyi dinlenip zihin açık olarak hissettiğiniz bir zamanda yarın için bir yapılacaklar listesi oluşturun.

5) Yatmadan en az bir saat önce herhangi bir elektronik cihaz kullanmamaya çalışın. Özellikle Facebook ve Instagram hesabınızı yatakta iken kontrol etmeyi kesinlikle alışkanlık haline getirmeyin! Çünkü bu cihazlardan gelen ışık, sizin uyumanızı zorlaştırır.
uyku5

Bu birkaç küçük yaşam tarzı değişiklikleri iyi beslenme ve sağlıklı bir kilo sağlamanıza yardımcı olabilir. İnanın bana harika hissedeceksiniz!

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*