cold_space_low

Uzay Ne Kadar Soğuktur?

in Uzay

Eğer uzay boşluğunun uçlarında gezegenden gezegene, yıldızdan yıldıza seyahat edebiliyor olsaydınız yıldızların sıcaklığından uzaklaşıp boşluğun dev ve soğuk derinliklerine giderdiniz.

Bu soğukta yanınızda sağlam bir kazak olması iyi olacaktır.

Ama ne kadar? Uzay ne kadar soğuk?

Eviniz, arabanız ya da yüzme havuzunuzun aksine hava boşluğunun bir ısı derecesi bulunmamaktadır.
Peki o zaman uzay ne kadar soğuktur? Bu saçma bir soru. Uzaya sadece taş ya da astronot gibi bir nesne koyduğunuzda ısısını ölçebilirsiniz.

Bu ısının aktarımının üç yolu olduğunu unutmayalım: iletim, konveksiyon (taşınım) ve radyasyon (ışınım).

Metal bir çubuğu bir ucundan ısıttığınızda diğer uç da sıcak olacaktır, buna iletim diyoruz. Hareket halindeki hava ısıyı odanın bir ucundan diğer ucuna taşıyabilir bu da konveksiyon. Fakat uzay boşluğunda ısı transferinin tek yolu ışınımdır.

Enerjinin obje tarafından emilimini sağlayan fotonlar (kütle ve yükü sıfır olan elektromagnetik zerreler) ısınmayı sağlar. Aynı esnada fotonlar dışarı ışımaya da devam eder.

Obje aynı anda yaydığından daha çok foton absorbe ediyorsa ısınır. Eğer absorbe ettiğinden daha fazlasını yayıyorsa da soğur.

Nesneden daha fazla enerji alınamayan teorik bir nokta vardır, bu minimum mümkün ısı miktarı; mutlak sıfırdır. Birazdan göreceğimiz gibi oraya asla ulaşamazsınız.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan gezegenin yörüngesine daha yakından bakalım.

Uzayda devamlı güneş ışığına maruz kalan bir metal parçası en fazla 260 dereceye kadar ısınabilir. Bu istasyonun dışında çalışan astronotlar için tehlike demektir.

Eğer bir metal tutmaları gerekirse kendilerini korumak için bunu özel bir kaplama ya da örtü yardımıyla yaparlar.
Ve yine gölgede bir obje -100 derecenin altına kadar soğur.

Astronotlar güneş gören tarafla görmeyen taraf arasında muazzam ısı değişimleri deneyimler. Astronot kıyafetleri bu değişimi telafi etmek için ısıtıcı ve soğutucu sistemler barındırır.

Biraz daha uzaklardan konuşalım. Güneşten uzaklaştıkça uzaydaki herhangi bir nesnenin ısısı düşer.

Pluton’un yüzey ısısı -240 derecelere kadar düşebilmektedir. Bu da mutlak sıfırın sadece 33 derece üstündedir.

Galaksimizde bulunan yıldızların arasındaki gaz bulutları ve tozların ısısı da mutlak sıfırın 10 ila 20 derece üzerindedir.

Ve eğer evrendeki her şeyden çok uzaklara giderseniz -270.45 derecenin altına alsa inemezsiniz. Bu tüm evrene nüfuz eden kozmik arkaplan ışımasının ısısıdır.

Uzay mı? Uzay; olabilecek en fazla miktar kadar soğuktur.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*