vanadyum

Vanadyum: Güçlü Çelik, Enerji Verimliliği ve Dahası

in Sanayi Devrimi 2.0/Teknoloji/Yeşil Dünya

Vanadyum İspanyol maden bilimci Andres del Rio tarafından 1801 yılında Mexico City’de keşfedildi. Bu elemente eritronyum adını verdi ancak diğer bilim adamları yeni bir element keşfettiğine henüz tam olarak inanmamışlardı. 1830 yılında ise Nils Gabriel Sefstrom vanadyumu “tekrar” keşfetti. Saf vanadyumu ise 1867 yılında ilk kez Sir Henry Enfield elde etti.

Dünyanın hemen hemen bütün vanadyum rezervi Güney Afrika, Çin ve Rusya’da bulunmaktadır. Vanadyum bu bölgelerde alaşım olarak bulunmaktadır. Genel olarak da alaşım olarak faydalanılan bu maden, çelik alaşımını güçlendirmekten, enerji depolamaya kadar farklı yararlar sağlamaktadır.

Doğada ve Endüstride Vanadyum

Vanadyum toprakta, suda, bitki ve hayvanlarda, ufak miktarlarda bulunmaktadır. Mesela bazı balıklar suda bulunan vanadyumu kullanarak kendilerini vahşi yaşamda koruyabilmek için toksin madde üretmektedirler.

İnsanlar da yiyeceklerde bulunan eser miktarda vanadyumu tüketmekdirler. Fizyolojimizde bir yeri olabilieceği anlamına gelse de henüz yararları üzerine bir araştırma sonucu bulunmamıştır. Yüksek miktarda alınan vanadyum dozunun ise baş dönmesi, mide bulantısı ve göz, burun bölgesinde rahatsızlığa sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Endüstride ise daha çok çelik ve diğer alaşımları güçlendirmek amaçlı olarak kullanılır. Küçük oranda eklenen ferrovaradyum bu metal alaşımlarını daha güçlü ve sıcağa karşı dayanıklı yapmaktadır. Aynı zamanda vanadyum dioksit de cama mavi veya yeşilimsi rengi katmak için kullanılmaktadır.

Enerji Depolama

2006 yılında bir Amerikan ve bir Alman şirketi Nevada, ABD’de bir vanadyum madeni açmak için beraber yola çıkmışlardır. Bu madende elde ettikleri vanadyum ile vanadyum redoks pili yapmayı amaçlıyorlardı. Yeniden şarj edilebilen pillerin bi türü olan redoks pilleri; temelde elektronun negatif yüklü bir sıvıdan (anot), membran üzerinden geçerek, pozitif yüklü diğer sıvıya geçmesi mantığıyla çalışır.

Bu vanadyum redoks pilleri enerji saklanmasında önemli bir rol oynayabilecektir. Örneğin geceleri üretilen fazla enerjinin, talebin daha fazla olduğu gündüz vaktinde kullanılmasını sağlamak amacıyla saklanması, veya gündüzleri evlerde bulunan güneş panellerinin ürettiği enerjiyi akşamları ev sakinlerinin daha çok enerjiye ihtiyaç duydugu vakitte kullanabilmeleri için saklanması gibi farklı yararları olacaktır.

Ancak vanadyum madenlerinin yakın zamanda tükenebileceği düşünüldüğü için vanadyumun enerji korunumu konusunda ne denli büyük bir etki yapacağı halen belirsizliğini korumaktadır. Çeliğe eklenen vanadyum miktarının da çok düşük olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çelik geri dönüşümünün de bu talebe cevap veremeyeceği düşünülmektedir.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*